KARY Kary nie mogą być stosowane w formach jakikolwiek sposób naruszających dobra osobiste ucznia. Przy zastosowaniu wobec ucznia kary należy przestrzegać zasady, że jest ona wymierzona tylko wtedy, gdy podjęte wcześniej środki wychowawcze nie przyniosły zamierzonego skutku i istnieje podstawa do przewidywania, że zastosowanie kary, zwłaszcza ostrej, przyczyni się do osiągnięcia określonego celu wychowawczego. Kary mogą przyjmować następujące formy: -upomnienie ucznia przez wychowawcę klasy bądź nauczyciela przedmiotu w indywidualnej rozmowie, -upomnienie ucznia wobec klasy przez wychowawcę, nauczyciela, nauczyciela świetlicy, nauczyciela - bibliotekarza, -nagana wobec klasy udzielona przez wychowawcę klasy, -nagana wobec klasy udzielona przez wychowawcę klasy z ostrzeżeniem przedstawienia problemu dyrektorowi szkoły. -w przypadku powtarzających się wykroczeń dyrektor szkoły może zaostrzyć wyżej wymienioną karę nagany przez ograniczenie na określony przez siebie czas korzystania przez ucznia z niektórych uprawnień, wśród nich zabronić uczestnictwa w imprezach szkolnych o charakterze rozrywkowym i wycieczkach, wspólnych wyjściach na imprezy pozaszkolne. -nagana udzielona przez dyrektora szkoły w obecności Rady Pedagogicznej i ucznia, -przeniesienie ucznia do innego równorzędnego oddziału szkoły po uzyskaniu zgody Rady Pedagogicznej; wymieniona kara może być stosowana raz w ciągu danego etapu edukacyjnego. -w przypadku, gdy wyżej wymienione kary nie spowodowały poprawy zachowania ucznia dyrektor szkoły może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły.